Menu
Naše akce
Vojenské lesy a statky
Výzva
V katastru vystěhované a zbourané (r.1952) obce Hrachoviště se v hlohovém křoví přímo u cesty nacházejí pozůstatky stavby o které jsem již roky věděl, ale nijak hlouběji jsem nad jejím původním účelem nepřemýšlel. Žil jsem v domění, že se jedná o nějaký propadlý sklípek či něco podobného... Tomu ovšem neodpovídá poloha lokality, několik set metrů vzdálené od míst kde stávaly statky a domy obce.
Ovšem v průběhu minulého roku jsem zjistil, že zbytky „sklípku“ byly vyčištěny (péčí jednoho z rodáků z Hrachovišť) a při následném průzkumu mé přesvědčení, že se nejedná o nic zvláštního padlo. Co to tedy vlastně je???
Začal jsem se trochu vyptávat a zjistil jsem, že zde ve skutečnosti byla pec na pálení vápna.
Oproti jiným v ČR dochovaným pecím ja tato velmi malá a pravděpodobně se tedy zde vypálené vápno používalo přímo na místě. O stáří pece nemám žádné údaje, podle zbytku stavby se jedná pravděpodobně o nejstarší a nejjednodušší typ, tzv. „milířovou“ pec (či pec „polní) – tyto pece bývaly kamenné, uvnitř mohly být obložené cihlami, spodní část byla zapuštěna do terénu (1 – 1,5m) a baňatá vrchní část (pokud zde byla, tak není zachována) mohla dosahovat výšky i několika metrů. Kanálek u základů pece sloužil k jejímu zapálení, vhánění vzduchu a odebírání vápna.
Proces pálení vápna: Do pece se horem střídavě ukládalo dřevo či uhlí a vápenec (který v tomto konkrétním případě bylo třeba dovážet – nejbližší vápencové lomy se nacházejí v Českém krasu). Dřevo (uhlí) sloužilo jako zdroj tepla pro tepelnou reakci, kterou se vápenec postupně „vypaloval“ na pálené vápno a zplodiny odcházely do volného prostoru komínem pece. Vsázka postupně pecí klesala dolů a dole bylo již pálené vápno vyhrabáváno.
Vápno bylo vždy jednou ze základních surovin ve stavebnictví, ale používalo se i v hutnictví – tím se nabízí možná souvislost s důlní a hutnickou činností na blízké Jedové (Dědovo) hoře, kde se pravděpodobně již od 13. století až do roku 1870 (podle jiných pramenů 1871) těžila železná ruda a v některých obdobích souběžně s ní i cinabarit, ze kterého se získávala rtuť. Jedním ze způsobů výroby rtuti je pražení rudy s příměsí redukčního činidla. A jako redukční činidlo se používaly železné okuje nebo vápno.
V každém případě jsou pozůstatky pece zajímavou a v Brdech ojedinělou technickou památkou.
Novinky
No, nekupte to! Celkové náklady na pořízení tří tlačítek činí 116 160 korun, roční náklady na jejich servis a provoz jsou vyčísleny na 533 610 korun.
Plzeňský kraj instaluje do jara příštího roku v Chráněné krajinné
oblasti Brdy (CHKO) hlásiče pro zajištění bezpečnosti návštěvníků.
Zdroj: http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/plzensky-kraj-da-do-chko-brdy-hlasice-pro-zajisteni-bezpecnosti-20160924.html
Na dvě stovky hasičů, desítky kusů hasičské techniky od požárních
stříkaček přes cisterny až vrtulník a kilometry hadic. Tak vypadalo
středeční taktické cvičení hasičů s reálnou simulací ohně na dopadové
ploše Jordán v CHKO Brdy.
Zdroj:
http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/na-jordanu-se-uskutecnilo-takticke-cviceni-hasicu-s-realnou-simulaci-pozaru-20160518.html
Počítadlo