Menu
Naše akce
Vojenské lesy a statky
Výzva
Tesák Štátnych lesov a majetkov,
Slovenská republika (1939–1945)
Během období 1. čs. republiky byly zaměstnanci Státních lesů a statků (SLS) a Vojenských lesních podniků (VLP) na Slovensku nošeny lovecké tesáky stejného provedení jako v Českých zemích. Tzn. na čepičce rukojeti s písmeny SLS či VLP a odpovídající mušlí. Ovšem názvy podniků se ve slovenštině lišily – Štátne lesy a majetky (ŠLM), Vojenské lesy a majetky (VLM). Přesto není známo, že by se v tomto období vyráběly tesáky s písmeny ŠLM či VLM na čepičce rukojeti.
Dne 14. března 1939 po dohodě Jozefa Tisa s Adolfem Hitlerem (13.3. 1939 v Berlíně) vznikla Slovenská republika. Nový stát mezinárodně uznalo 27 zemí světa, mezi nimi i Sovětský Svaz.
Oficiální název od přijetí ústavy 21. června 1939 zněl Slovenská republika. Do té doby se nový stát polooficiálně označoval jako Slovenský štát a tento název byl i nadále často používán jak během 2. sv. války tak i po jejím skončení.
8. květen 1945 je z hlediska mezinárodního práva oficiálně brán za datum zániku Slovenské republiky – v tento den slovenská vláda, která před příchodem Rudé armády opustila Bratislavu, podepsala v rakouském klášteře Kremsmünster dokument, kterým se bezvýhradně podrobila veliteli XX. sboru 3. americké armády, generálovi Waltonovi Walkerovi.
V souvislosti s vznikem Slovenské republiky a přijetím ústavy byl přijat i nový státní znak, nahrazující předchozí československý.
Na někteých chladných zbraních, například šavlích, pocházejících z 1. čs. republiky byl na koši původní čs. malý či střední státní znak přeletován štítkem se znakem Slovenské republiky. Později byly koše šavlí vyráběny již se slovenským znakem.
U loveckých tesáků nebyla podobná úprava zatím zdokumentována. Dosud není ani doloženo, že by byly v letech 1939 - 1945 na Slovensku vyráběny kompletní nové tesáky.
Díky sběrateli J.M. z Košic můžeme však popsat tesák slovenských Štátnych lesov a majetkov 1. sl. republiky (1939–1945), který vznikl nahrazením původní mušle s malým čs. státním znakem mušlí novou, nesoucí znak Slovenské republiky.
Celková délka tesáku je 480 mm s čepelí dlouhou 350 mm (šířka 25 mm). Na rikasu nese značku výrobce WLASZLOVITS ŠTOS a označení materiálu INOXYDABLE (nerezová ocel). Pokud je mi známo, tak u žádného z prvorepublikových čs. tesáků (SLS, VLP) se takto značená čepel nevyskytuje.
Kovové části tesáku (kromě čepele) jsou mosazné. Mušle je zhotovena pravděpodobně též z mosazi a poté postříbřena. Spolu s motivy lipových ratolestí, pšeničných klasů a smrkové větvičky (oproti tesákům z 1. čs. republiky jinak stylizovaným) je uprostřed umístěn znak Slovenské republiky.
Díky rozdílnosti povrchové úpravy kovových částí se dá předpokládat, že původní tesák československých Státních lesů a statků byl rozebrán, mušle nahrazena novou (postříbřenou) se slovenským znakem a poté znovu sesazen.
Z knoflíku čepičky byla vybroušena písmena SLS a je hladký.
Pochva zcela odpovídá původnímu tesáku SLS. Červenohnědá kůže, kterou je potažena ukazuje na provedení pro úředníky. Kování pochvy i tesáku by tedy mělo být zlaceno, ale je možné, že bylo přeleštěno a tak získalo nynější barvu žlutého kovu.
Zatím se lze jen dohadovat zda se jedná o „běžné“ služební provedení tesáku Štátnych lesov a majetkov (ŠLM) z období Slovenské republiky (1939-1945) či o darovací variantu.
----------------------------------------------------------------------------------
Ještě jednou děkuji panu J.M. za poskytnutí fotografií a popis tesáku.
Pro VHSB zpracoval v dubnu 2009 Námořník
Novinky
No, nekupte to! Celkové náklady na pořízení tří tlačítek činí 116 160 korun, roční náklady na jejich servis a provoz jsou vyčísleny na 533 610 korun.
Plzeňský kraj instaluje do jara příštího roku v Chráněné krajinné
oblasti Brdy (CHKO) hlásiče pro zajištění bezpečnosti návštěvníků.
Zdroj: http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/plzensky-kraj-da-do-chko-brdy-hlasice-pro-zajisteni-bezpecnosti-20160924.html
Na dvě stovky hasičů, desítky kusů hasičské techniky od požárních
stříkaček přes cisterny až vrtulník a kilometry hadic. Tak vypadalo
středeční taktické cvičení hasičů s reálnou simulací ohně na dopadové
ploše Jordán v CHKO Brdy.
Zdroj:
http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/na-jordanu-se-uskutecnilo-takticke-cviceni-hasicu-s-realnou-simulaci-pozaru-20160518.html
Počítadlo