Menu
Naše akce
Vojenské lesy a statky
Výzva
LOVECKÝ TESÁK VOJENSKÝCH LESNÍCH PODNIKŮ
Spolu se služebním stejnokrojem byl pro zaměstnance VLP jako „poboční zbraň“ zaveden lovecký tesák ve dvou variantách.
Pro úředníky s pochvou v barvě hnědé a se zlaceným kováním, pro podúředníky a zřízence s černou pochvou a kováním tmavě mořeným.
V publikaci „Československé chladné zbraně 1918 – 1994“ autorů Karla Morávka a Petra Moudrého je tesák uveden jako vzor 32 (tzn. zaveden v roce 1932). S tímto označením bych si dovolil polemizovat, nepodařilo se mi totiž v dostupných dokumentech před rokem 1936 najít o tomto tesáku jakoukoliv zmínku. Existuje sice návrh tesáku z roku 1935, ale ten nebyl realizován. Osobně se přikláním k tomu, že byl jako poboční zbraň zaveden ve stejném roce jako tesák Československých státních lesů a statků (SLS), to jest v roce 1937.
Rukojeť obou variant tesáku je zakončena čepičkou na které jsou iniciály VLP.
Elipsovitá mušle tesáku VLP nese uprostřed malý státní znak na jedlové větvičce a po obou stranách motivy lipových ratolestí. Mušle tesáku SLS (vpravo) je doplněna pšeničnými klasy.
K tesáku patřil opasník se závěsníkem, který se skládal z řemene, závěsného řemínku s plochou karabinkou a vlastního závěsníku. Opasník se nosil pod blůzou tak, že závěsný řemínek byl prostrčen otvorem pod patkou levé kapsy blůzy a závěsník s tesákem připnut na karabinku závěsného řemínku.
Foto vlevo: zaměstnanci VLP Hořovice, rok 1943.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro VHSB zpracoval v květnu 2008 Námořník.
Chci tímto poděkovat J. B. za zapůjčení tesáků a umožnění pořízení fotodokumentace.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud máte jakékoliv informace týkající se návrhů a zavedení tesáků VLP či předpisů upravujících jejich nošení a vlastnictví, tak se prosím ozvěte na vhsb@seznam.cz
Novinky
No, nekupte to! Celkové náklady na pořízení tří tlačítek činí 116 160 korun, roční náklady na jejich servis a provoz jsou vyčísleny na 533 610 korun.
Plzeňský kraj instaluje do jara příštího roku v Chráněné krajinné
oblasti Brdy (CHKO) hlásiče pro zajištění bezpečnosti návštěvníků.
Zdroj: http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/plzensky-kraj-da-do-chko-brdy-hlasice-pro-zajisteni-bezpecnosti-20160924.html
Na dvě stovky hasičů, desítky kusů hasičské techniky od požárních
stříkaček přes cisterny až vrtulník a kilometry hadic. Tak vypadalo
středeční taktické cvičení hasičů s reálnou simulací ohně na dopadové
ploše Jordán v CHKO Brdy.
Zdroj:
http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/na-jordanu-se-uskutecnilo-takticke-cviceni-hasicu-s-realnou-simulaci-pozaru-20160518.html
Počítadlo